Transformacja cyfrowa szansą na rozwój firmy

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Transformacja cyfrowa szansą na rozwój firmy

Transformacja cyfrowa, choć jest zadaniem trudnym, wymagającym zmiany nawyków nabytych przez lata, to może procentować w przyszłości.

Przeprowadzenie transformacji cyfrowej w firmie jest ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorstwa. Wymaga zmian w myśleniu i pracy całego zespołu. Terminy takie jak internet rzeczy, robotyka czy uczenie maszynowe już niedługo będzie musiał znać każdy, kto ma zamiar utrzymać się na rynku, bo wraz z rozwojem coraz więcej organizacji będzie przeprowadzać transformację cyfrową.

Działy IT już dawno zaczęły mieć kluczowe znaczenie nie tylko w przedsiębiorstwach, ale i w codziennym życiu. Dlatego to od dyrektorów IT będzie zależało, jak przebiegnie transformacja i czy w ogóle się dokona. Wielu z nich uważa, że nie będą w stanie poradzić sobie z tak poważnym wyzwaniem. I to właśnie moment decyzji o przejściu na cyfryzację jest tym przełomowym. Nie może być to jednak rzut na głęboką wodę, a precyzyjnie przemyślana strategia, bo źle przeprowadzona transformacja cyfrowa może przynieść więcej zła niż pożytku.

Transformacja cyfrowa. Z czym to się je?

Transformację cyfrową ciężko określić jedną definicją wspólną dla każdego. Uogólniając, transformację cyfrową można nazwać integracją procesów i systemów biznesowych rozwiązaniami cyfrowymi w całym przedsiębiorstwie, co wiąże się ze zmianą sposobu dostarczania usług i działania całej organizacji. Aby do tego doszło, trzeba nastawić się na przeszkody, eksperymentowanie, godzenie się z porażkami i zmiany kulturowe.

I to właśnie zmiany kulturowe są jednym z najważniejszych aspektów, które muszą zostać zmienione, aby cała transformacja mogła się udać. Pracownicy przyzwyczajeni do pracy przy biurkach, wykonujący określone czynności w ten sam sposób od lat, będą musieli zmienić te nawyki. Jedynym sposobem, żeby taki proces mógł się zakończyć powodzeniem, jest wsparcie, które pomoże dostrzec zalety zmian i dostosować swoje nawyki. Trzeba pamiętać, że technologia daje narzędzia pozwalające rozwijać firmę, ale to dobrze wykwalifikowany zespół doprowadzi do sytuacji, gdzie cyfryzacja pozwoli na budowanie przewagi nad konkurencją.

Transformacja cyfrowa ma znaczenie

Rozwój konkurencji jest najlepszym motorem napędowym do rozwoju własnej firmy. Właśnie z tego powodu każda firma będzie musiała w końcu zacząć inwestować w transformację cyfrową. Według IDC wydatki na technologię i usługi umożliwiające transformację cyfrową osiągną w 2022 roku 1.97 biliona dolarów.

Dodatkowo z transformacji wynika wiele korzyści. Systemy informatyczne pozwalają działać w czasie rzeczywistym. Zbieranie danych często musi być przeprowadzane ręcznie, a następnie analizowane. To trwa sporo czasu i wysiłku, który w ostatecznym rozrachunku może dać dużo dobrego lub do niczego się nie przydać. W systemach cyfrowych zbieranie i analiza danych odbywa się na bieżąco, dzięki czemu ciągle można nakładać poprawki, które owocują lepszymi wynikami firmy.

Podobne korzyści można mieć z maszynami, które dzięki cyfrowej optymalizacji są stale monitorowane, co pozwala na przewidzenie napraw dużo wcześniej, zanim awaria wykluczy stanowisko z pracy, lub – co gorsza – zatrzyma linię produkcyjną.

Czasu coraz mniej

Jak informuje Stephanie Overby z Enterprisers, transformacja cyfrowa stała się powszechna już w 2019 roku. Oznacza to, że czasu na decyzję o digitalizacji jest coraz mniej.

Wszystko to wygląda bardzo skomplikowanie. Warto już teraz zacząć zagłębiać się w to zagadnienie i powoli się przygotowywać na zmiany. Trzeba pamiętać, że proces ten jest długi i trudny, lecz nie można się go obawiać. Największe firmy mają często ten proces za sobą, jednak taka sytuacja wcale nie musi mieć odzwierciedlenia wśród mniejszych przedsiębiorstw.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Turck (@turck)

Często same firmy nie będą w stanie samodzielnie przeprowadzić takiego procesu. Przydatne, a czasem wręcz potrzebne okazać się może wsparcie ze strony firm, które przeanalizują i doradzą jakie technologie będą dla firmy potrzebne, a potem wprowadzą rozwiązania IT. Wiele też można nauczyć się od dyrektorów IT, którzy zaczęli wdrażać digitalizację w strukturę firmy.

Jeśli transformacja cyfrowa zostanie przeprowadzona w prawidłowy sposób, to szybko można uzyskać z tego procesu wymierne korzyści.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*