OZE – jak wykorzystać to w firmie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
OZE – jak wykorzystać to w firmie?

Ekologia kiedyś była uważana za niepotrzebny wymysł. Dziś już chyba nikogo nie dziwią panele fotowoltaiczne na dachu. Co więc może zrobić firma, aby bycie eko przynosiło korzyści?

Mimo że węgiel i ropa naftowa pozostaną z nami jeszcze wiele dobrych lat, to już dziś nie ma tygodnia, żebyśmy nie słyszeli o działaniach proekologicznych. Polska również przyłącza się do wyścigu o zieloną planetę, jednak w przeciwieństwie do wielu państw nie atakuje przedsiębiorców karami za używanie brudnej energii. Pomimo tego nic nie stoi na przeszkodzie, aby poczynić kroki w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Mało tego, to nawet może się opłacać.

Przede wszystkim niższe koszty

Prąd, choć jest rzeczą powszechną i wręcz niezbędną, kosztuje. Niestety słychać nieustające groźby coraz większych podwyżek cen. Trend ten zdaje się rozpędzać i na razie nie widać nadziei na ustabilizowanie się sytuacji.

Koszt inwestycji w odnawialne źródła energii jest wysoki, jednak zwrot jest szybki, a używanie energii ze słońca nie generuje praktycznie żadnych dodatkowych kosztów. Ponadto okresowe koszty związane z serwisem i utrzymaniem infrastruktury są stałe i łatwe do przewidzenia. 

Właśnie teraz jest najlepszy moment na decyzję o wybudowaniu instalacji poboru prądu z OZE. Unia Europejska kładzie coraz silniejszy nacisk na ograniczanie spalania węgla i ropy naftowej. W związku z tym istnieje wiele bezzwrotnych dofinansowań, jak również tanich pożyczek, które mają na celu zachęcanie do inwestowania w zieloną energię. Warto wziąć to pod uwagę, póki jeszcze politycy są skłonni wspierać takie działania. 

Duże przedsiębiorstwa potrzebują do swojej pracy bardzo dużo energii. To przekłada się na sporą infrastrukturę, a co za tym idzie, produkcję sporej ilości prądu. Ewentualna nadwyżka prądu może być zmagazynowana w sieci i nawet kiedy ciężko jest pozyskać eko prąd (na przykład w nocy lub w czasie pochmurnych dni), pozyskamy go z elektrowni za darmo. To daje perspektywy na naprawdę tani prąd.

Odnawialne źródła energii dają też gwarancję na to, że prąd będziemy mieli cały czas. Niezależność od elektrowni to bardzo istotny szczegół. Wiele firm w przypadku braku prądu musi liczyć ogromne straty, chociażby z powodu zatrzymania linii produkcyjnej czy też wyłączenia lodówek i zamrażarek. Korzystając z OZE, można spać spokojnie, bez obaw o nagły brak prądu.

Bycie eko poprawia wizerunek

Coraz więcej osób zwraca uwagę na niszczenie środowiska. Są to też konsumenci, którzy muszą robić zakupy i korzystać z usług. Może być tak, że osoba, która nie zwraca uwagi na sposób produkcji, zakupi nasz produkt, jednak ta, której zależy na czystszym środowisku, wybierze produkt od konkurencji. 

Ponadto rynek konsumencki już od dłuższego czasu stara się ograniczać wpływ swojego działania na środowisko i dowiadywać się, w jaki sposób produkty, które kupują, zostały stworzone. To powoduje, że strategia działania firmy oparta na odnawialnych źródłach energii może pozytywnie wpłynąć na postrzeganie przedsiębiorstwa. 

Firmy, które nie są w stanie pozwolić sobie na produkcję własnego czystego prądu, mogą również z niego korzystać. Wszystko za sprawą ofert EKO, które są oferowane przez niektórych sprzedawców energii. Jeśli firma zdecyduje się na ofertę tego rodzaju, otrzymuje gwarancję, że prąd, którego używa, został pozyskany nie z węgla, a od dostawców prądu, którzy pozyskali go z OZE.

Pewność co do czystości pozyskanej energii daje nam specjalny certyfikat, który potwierdza, że energia została zakupiona od producenta, który wykorzystuje odnawialne źródła energii. Dzięki temu firma bez żadnych obaw może chwalić się, że przyszłość ziemi nie jest jej obojętna. Poza tym dzięki takiemu certyfikatowi przedsiębiorstwo może uzyskać lepszy dostęp do unijnych dotacji.

Odnawialne źródła energii to niewątpliwie przyszłość gospodarki. Nieuchronnie w końcu każdy zacznie korzystać z eko prądu. Poza korzyściami dla środowiska są to też niewątpliwe korzyści dla firmy w postaci mniejszych kosztów i łatwiejszego planowania. Dlatego warto się zastanowić, czy nie lepiej już teraz zacząć rozglądać się za możliwością korzystania z tego, co może dać nam natura.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*