IoT – jak wykorzystać w przedsiębiorstwie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
IoT – jak wykorzystać w przedsiębiorstwie?

IoT, czyli internet rzeczy, to najnowocześniejsze osiągnięcie technologii, które wraz z 5G i sztuczną inteligencją zmienia naszą rzeczywistość. Czym jest IoT i jak można go wykorzystać?

IoT (ang. Intelligence of Things bądź Internet of Things) to system, który pozwala komputerom na samodzielną, pozbawioną aktywności człowieka wymianę danych bez względu na odległość.

Na czym polega system IoT?

Zasadniczo IoT nie jest jednym programem, ale systemem, czy raczej siecią łączącą różne programy, które mogą się ze sobą komunikować. Proces ten można zwizualizować na przykładzie smart home. Wszystkie urządzenia elektroniczne w domu (a więc inteligentny odkurzacz, pralka, lodówka, telewizory oraz komputery, klimatyzacja itd.), które będą podłączone do Internetu, przekażą do systemu centralnego szczegółowe dane na przykład o ilości zużywanego prądu.

Przykład smart home można oczywiście rozszerzyć i wyobrazić sobie, jak taki system byłby przydatny w sklepach, fabrykach produkcyjnych, wielkich korporacjach, czy nawet do ogólnego pozyskiwania danych przez państwo – informacje zostałyby później wykorzystane do tworzenia statystyk kluczowych między innymi dla elektrowni. Można zatem wysunąć wniosek, że czym większy obszar, na którym IoT byłby zastosowany, tym będzie on bardziej efektywny.

Były minister cyfryzacji Marek Zagórski zapewnił o możliwościach, jakie stają przed polską gospodarką w związku z rozwojem nowych technologii: „Jesteśmy obecnie w wyjątkowym momencie. Internet rzeczy, sztuczna inteligencja czy technologia 5G zmienią naszą gospodarkę”.

Bezpieczeństwo

System polegający na podłączeniu wielu urządzeń do Internetu, to niebywała zachęta dla hakerów. Wejście do systemu i zablokowanie urządzeń, przejęcie informacji, wpływanie na decyzje sztucznej inteligencji mogą prowadzić do sytuacji kryzysowej, w której ofiara ataku zostanie poddana szantażowi i zobowiązana do wpłacenia okupu za odblokowanie danych.

Analitycy Forrestera przedstawili w raporcie z 2020 roku prognozę, iż z roku na rok liczba ataków na IoT będzie wzrastać. Nie oznacza to jednak, że sama sieć nie posiada systemów ochronnych. Aby zminimalizować wobec tego ryzyko udanego ataku, system należy aktualizować oraz przygotować scenariusz ewentualnego ataku, który pozwoli na szybkie przywrócenie działania systemu.

Internet Rzeczy w przedsiębiorstwie

IoT na świecie

System ten wykorzystywany jest coraz częściej i śmielej przez największe korporacje świata. Według badań przeprowadzonych przez Microsoft już w 2019 roku 80% z 2500 badanych dużych firm, które zatrudniają pracowników z różnych miejsc świata (Europy, Azji, Ameryki), korzysta z IoT. Trend jest na tyle widoczny, że według raportu IoT Signals do końca obecnego roku ma dojść do wzrostu o dodatkowe 14%, pomimo że niemal wszyscy (97%) zadeklarowali swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa systemu.

IoT w Polsce

Również w naszym kraju wiele firm już wdraża system:

  • Starbucks – kontroluje jakość wody, jakość i gatunek ziaren, temperaturę kawy, parametry urządzeń;
  • Shell – stacja monitoruje dystrybucję paliwa na niemal każdym etapie. Nawet proces pojedynczego tankowania na stacji;
  • Cyberus Labs – wprowadziła rozwiązanie polegające na kontroli całego systemu oświetleniowego oraz bezpieczeństwa, energii i jej odzyskiwania.

Innymi sposobami zastosowania IoT jest korzystanie z udoskonalonych rozwiązań chmurowych, monitoringu wideo w ramach bezpieczeństwa, kontroli środowiskowej czy jakości produkcji itd.

Zdj. główne: asawin/pxhere.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*