Technologiczne rozwiązania dla magazynierów

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Technologiczne rozwiązania dla magazynierów

Rozwój technologii sprawia, że coraz więcej gałęzi przemysłu oraz transportu wprowadza automatyzację, której celem jest usprawnienie i przyspieszenie produkcji czy też dostawy. Nie inaczej wygląda to w przypadku magazynowania towarów. Co jest przydatne w pracy w magazynie?

Zarządzanie magazynem wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale także wdrażania rozwiązań, które stawiają na technologię, co ma na celu optymalizację kosztów jego prowadzenia.

Usprawnienie organizacyjnego procesu

Na sprawne działanie magazynu wpływa dobrze ułożona organizacja. W jej płynnym planowaniu pomocny będzie program magazynowy. Można zamieścić w nim informacje dotyczące etapu prac. Za jego pomocą możesz również tworzyć i drukować raporty pokazujące np. przepływ towarów. Masz też wgląd w dane informujące np. o tym, że w danym miejscu mogą pojawić się przestoje.

Weryfikacja magazynowanych rzeczy

W czuwaniu nad ilością przechowywanych rzeczy również warto wspomagać się dedykowanymi programami. Umożliwiają one kategoryzowanie rzeczy tak, że pracownik może szybko zobaczyć, jak obecnie wygląda obłożenie magazynu. Można też zweryfikować ilość przekazywanych dziennie towarów tak, aby móc ewentualnie usprawnić cały proces. Specjalistyczne oprogramowania dają możliwość określenia dokładnej lokalizacji danego towaru. Połączone z czytniki dają możliwość wprowadzenia do bazy danych o tym, ile w danym momencie jest przechowywanych towarów.

Fot. tianya1223/Pixabay

Ustawianie harmonogramu

Płynne działanie magazynu wpływa na wiele gałęzi, takich jak transport. Dlatego tak ważne jest pilnowanie tego, czy określone towary są gotowe do wysyłki w konkretnym terminie. Czuwanie nad tym mogą ułatwić urządzenia, które wyposażone są sztuczną inteligencję i na podstawie danych wprowadzonych do bazy, mogą informować, czy nie ma opóźnień w realizacji zadań.

Eliminacja błędów

Czynnik ludzki zawsze może być zawodny. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko błędnego obliczenia chociażby ilości towaru, dobrze jest zainwestować w oprogramowanie liczące oraz wskazującego, czy na danym etapie przyjmowania lub oddawania rzeczy do dalszego etapu przesyłki czy też produkcji, nie pojawiły się błędy. Da to możliwość szybkiego ich skorygowania.

Sprawny przepływ towarów

Aby magazynowane towary mogły być płynnie przenoszone, warto zainwestować w maszyny, które pozwalają na zautomatyzowany transport rzeczy. Przydatne będą zatem wózki autonomiczne. Nie są one kierowane przez operatora, lecz zdalnie nawigowane. Najnowsze modele mają specjalistyczne czujniki oraz kamery, które oceniają otoczenie i dostosowują do niego prędkość oraz kierunek jazdy wózka.

Automatyzacja w obsłudze towaru polega też na wdrożeniu systemu, który będzie sprawnie zarządzał przestrzenią w magazynie. Nie zawsze możliwe jest, aby magazynier szybko mógł zamieścić towar chociażby na wyższych kondygnacjach magazynu. W takich sytuacjach pomocne są tzw. automatyczne systemy składowania. Ich działanie opiera się na poruszaniu się na specjalistycznych prowadnicach. Umożliwiają one także sprawne układanie towaru nie tylko w godzinach nocnych, ale też w przypadku ograniczonej ilości pracowników na zmianie.

Drony i roboty

W najbardziej nowoczesnych magazynach coraz częściej do pracy używane są drony i roboty. Zamontowanych jest na nich kilka kamer służących do weryfikacji i kontroli towaru. Mogą mieć też zamontowane skanery i zbierać w ten sposób dane do bazy.

Inwestując w technologiczne rozwiązania, oszczędzasz czas na szybsze kompletowanie zamówień, zwiększasz przepustowość magazynu oraz poprawiasz ergonomię pracowników.

Fot. Pashminu Mansukhani/Pixabay

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*